Աշխատելով դպրոցում՝ ուսուցիչներն անընդհատ բախվում են դասապրոցեսի մշակման և նշումներ կազմելու խնդրին։ Դասի պլանը պահանջվում է ոչ միայն այն բանի համար, որ դպրոցի ղեկավարությունը կարողանա ստուգել ուսուցչի պատրաստակամությունը դասին, այլ նաև որպեսզի ուսուցիչը կարողանա այն մանրակրկիտ հասկանալ, չմոլորվել աշխատանքի ընթացքում և չանհանգստանալ, թե ինչ անել: երեխաները հաջորդ քառասունհինգ րոպեում.
Հաջորդում կքննարկենք վերացականի հիմնական բաղադրիչները և պահանջները: Բացի այդ, մենք ձեզ գործնական խորհուրդներ կտանք ուրվագիծ և դասի ուրվագծերի օրինակելի ձևանմուշ գրելու համար:
Հիմնական վերացական պահանջներ
Դասի ուրվագիծը մշակվում է կրթության նախարարության կողմից հաստատված ուսումնական պլանի պահանջներին համապատասխան։ Ցանկացած դաս պետք է համապատասխանի կոնկրետ թեմային և կատարի ուսումնական ծրագրով նախատեսված առաջադրանքները, համապատասխանի հաստատված ուսումնական և կրթական նպատակներին և ունենա հստակ կառուցվածք։
GEF դասի պլանզարգացած՝ կախված դասի տեսակից: Մինչ օրս առանձնանում են դասերի հետևյալ տեսակները՝
- Նոր գիտելիքների յուրացում.
- Ուսումնասիրված նյութի համախմբում.
- Կրկնություն.
- Գիտելիքների և հմտությունների համակարգում և ընդհանրացում.
- Գիտելիքների և հմտությունների վերահսկում.
- Գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ուղղում.
- Կոմբինացիոն դաս.
Բացի այդ, կան ինտեգրված և ոչ ավանդական դասեր, որոնք ունեն բարդ և կոնկրետ կառուցվածք: Անկախ դասի տեսակից, պլանի կառուցվածքը մնում է անփոփոխ՝
- Պլան-ուրվագծերի վերնագիր։
- Կազմակերպական փուլ.
- Դասի նպատակների և խնդիրների սահմանում.
- Մոտիվացիա ուսումնական գործունեության համար։
- Դասի արտացոլում և ամփոփում.
Պլանի բաղադրիչներ
Ցանկացած դասի պլան ունի հետևյալ բաժինները.
- Ամփոփ վերնագիր, որը պարունակում է հիմնական տեղեկություններ դասի, դրա տեսակի և ձևի, նպատակների, առաջադրանքների մասին։
- Դասի ընթացքը ամփոփման հիմնական մասն է, որտեղ յուրաքանչյուր ուսուցչի գործողությունը նախատեսված է քայլ առ քայլ՝ սկսած կազմակերպչական պահից մինչև ամփոփումով կամ մտորումով:
- Տնային աշխատանք. Այն կարող է բացակայել, եթե դա թեստային դաս էր:
Հաջորդում մենք ավելի մանրամասն կանդրադառնանք այս կետերից յուրաքանչյուրին:
Վերացական վերնագիր
Դասի պլանը միշտ սկսվում է վերնագրով: Ասում է՝
- Դասի թեման. Այն հաճախ գրված է ուսուցչի դասի պլանում:
- Նպատակ. Յուրաքանչյուր դաս ունի իր սեփականըեռամիասնական նպատակ. Այն ներառում է` ուսուցում (օրինակ` թեմայի վերաբերյալ պատկերացում կազմել, գիտելիքների ընդհանրացում և համակարգում, հմտություններ զարգացնել); զարգացում (զարգացնել հիշողությունը, մտածողությունը, մարդամոտությունը, ինքնուրույն աշխատելու ունակությունը); դաստիարակություն (հայրենասիրության, աշխատասիրության, կարգապահության զգացում սերմանել կամ սերմանել):
- Առաջադրանքներ, որոնք սահմանում են նվազագույն գիտելիքներն ու հմտությունները, որոնք ուսանողները պետք է ձեռք բերեն դասի ընթացքում: Պահանջվում է բավարարել այն գիտելիքների պահանջները, որոնք կրթության նախարարությունը առաջադրում է ուսանողների համար:
- Դասի տեսակ։
- Դասում կիրառվող մեթոդներ և տեխնիկա՝ վարժության մեթոդ, դասախոսություն, խոսակցություն, խոսափող, թելադրություն և այլն։
- Դասում օգտագործվող սարքավորումներ՝ վիդեո և աուդիո նյութեր, նկարներ, շնորհանդեսներ, բացիկներ։
- Գրականություն. Ցանկալի է նաև նշել այն աղբյուրները, որոնք օգտագործվել են դասի պատրաստման ժամանակ՝ հոդվածներ, դասագրքեր։
Դասի առաջընթաց
Համացանցի հիմնական մասը ընտրված դասի պլանն է, դրա ընթացքը: Որպես ստանդարտ կարելի է առանձնացնել հետևյալ բաղադրիչները՝
- Կազմակերպչական պահ. Ամեն դաս սկսվում է նրանով։ Կազմակերպչական պահը ներառում է ուսանողների՝ իրենց տեղերը գրավելը, ողջունելը, բացակայողների բացահայտումը, ամսաթիվը գրանցելը։
- Ստուգում ենք տնային աշխատանքը. Դասի այս հատվածը միշտ չէ, որ տեղին է: Օրինակ՝ նոր գիտելիքների ու հմտությունների յուրացման դասերին, հսկիչ պարապմունքներին տնային աշխատանքը չի ստուգվում։ Ստուգման հիմնական տարբերակները ներառում են՝ բանավոր հարցում, աշխատանք գրատախտակի մոտ, քարտերով կամ թեստերով:
- Նախկինում ձեռք բերված գիտելիքների թարմացումն իրականացվում է զրույցի ձևով։
- Պատրաստեք ուսանողներին նոր նյութի համար՝ հայտարարելով դասի նպատակն ու խնդիրները, ինչպես նաև դրա թեման: Դա կարող եք անել հանելուկների և գլուխկոտրուկների, խաչբառերի օգնությամբ, տալ խնդրահարույց հարց։
- Դասի հիմնական մասը.
- Ամփոփում կամ արտացոլում. Աշխատանքի արդյունքները ենթադրում են եզրակացությունների, նյութի վերաբերյալ հարցերի առկայություն, ուսանողների գնահատում։
Դասի հիմնական մասը բաժանված է մի քանի կետերի.
- Նոր նյութի հաղորդագրություն. Այն ներառում է նյութի ներկայացում պատմության կամ զրույցի միջոցով, դասագրքի հետ աշխատանք, ֆիլմ դիտում:
- Գիտելիքները համախմբվում են զրույցի, դասագրքի և տետրով աշխատելու, գործնական աշխատանք կատարելու, խնդիրների լուծման, թեստերի, ինքնուրույն աշխատանքի, խաղերի միջոցով։
Տնային աշխատանք
Վերացականի վերջում գրվում է տնային աշխատանքը: Այն հաճախ ներառում է դասագրքի միջոցով աշխատել և որոշակի վարժություններ կատարել:
Եթե արդեն ունեք հաջորդ դասի դասի պլան, կարող եք հրավիրել ուսանողներին մշակել այն նյութը, որը պատրաստել եք ուսումնասիրության համար, այնուհետև կիսվել դասընկերների հետ:
Այլընտրանքով, ուսուցիչը կարող է ուսանողներին առաջարկել տարբերակված տնային առաջադրանքներ, որոնցից կարող են ընտրել: Օրինակ, կատարեք վարժություններ դասագրքից կամ ստեղծեք նախագիծ թեմայի վերաբերյալ՝ աջակցեք աղյուսակներին, թեստերին, պատի թերթերին, ընտրեք վարժություններ՝ համախմբելու համար: Բնականաբար, ստեղծագործական առաջադրանքները գնահատվում են առանձին։ Ուսանողները կարող են լրացնելպահանջելով բարձր գնահատականներ։
Բաց նիստի ուրվագիծ
Բաց դասի պլանը շատ չի տարբերվում սովորական ուրվագծերից: Հիմնական տարբերությունը դրա իրականացման համար նյութերի, մեթոդների և տեխնիկայի ավելի զգույշ ընտրությունն է։
Ցանկալի է, որ բաց դասն ունենա իր էպիգրաֆը, տեսողական նյութերը, սովորողների հետ աշխատելիս կիրառվեն դասավանդման նորարարական մեթոդներ և տեխնիկա: Դասի առաջադրանքները և նյութը նույնպես պետք է ուշադիր ընտրվեն, վերլուծվեն առկա կրթական նորմերին և չափորոշիչներին համապատասխանելու համար: Կարևոր է հնարավորինս ճշգրիտ հաշվարկել պլանավորված բոլոր աշխատանքները կատարելու համար պահանջվող ժամանակը, որպեսզի սովորողները ժամանակ ունենան ամեն ինչ անելու, բայց միևնույն ժամանակ դասը շուտ չավարտվի։
Ուրվագծային ձևանմուշ
Եթե չգիտեք, թե ինչպես կազմել դասի պլան, օգտագործեք պատրաստի կաղապարը։ Ուրվագիծ կազմելու համար անհրաժեշտ է լրացնել պատրաստի վերնագիր, ինչպես նաև ընտրել նյութը ներկված իրերից յուրաքանչյուրի համար։
Դասի պլան՝
- Դասի համար.
- Թեմա.
- Դասի տեսակ։
- Դասի տեսակը.
- Նպատակը. սովորեցնել, զարգացնել, կրթել:
- Առաջադրանքներ.
- Մեթոդներ և տեխնիկա.
- Սարքավորում.
- Գրականություն.
Դասի առաջընթաց՝
- Կազմակերպչական պահ.
- Ստուգում ենք տնային աշխատանքը։
- Թեմայի վերաբերյալ գիտելիքների և հմտությունների թարմացում։
- Թեմայի և նպատակի հայտարարություն։
- Նոր նյութի հաղորդագրություն։
- Ամրապնդում.
- Ամփոփում.
- Գնահատում.
- Տնականհանձնարարություն.
Կոմպոզիցիայի խորհուրդներ
Ահա մի քանի գործնական խորհուրդներ գրառումներ անելու համար:
- Դասի պլան կազմելը միշտ սկսվում է թեմայի, նպատակների և խնդիրների ձևակերպմամբ:
- Անպայման սահմանեք հիմնական հասկացությունները և սահմանումները, որոնց վրա կհիմնվեք դասի ընթացքում: Օգտակար է ձեզ համար կազմել թեմայի ուսումնասիրության ժամանակ օգտագործվող տերմինների և հասկացությունների մինի բառարան:
- Որոշեք, թե ուսումնական նյութի որ մասն եք տալու այս դասին և որ մասին կանդրադառնաք հաջորդ դասերին։
- Որոշեք դասի տեսակը (նոր նյութի ուսուցում, համախմբում, համակցված դաս) և դասի տեսակը (դասախոսություն, կինոդաս, գործնական կամ լաբորատոր աշխատանք):
- Ձեռք բերեք նյութ և գրականություն թեմայի վերաբերյալ, ուսումնական նյութեր և սարքավորումներ, տեսողական միջոցներ:
- Գտեք «ընդգծում»՝ էպիգրաֆ, հետաքրքիր փաստ, փորձ։
- Մտածեք, թե ինչպես եք անցկացնելու գիտելիքների ստուգում դասի վերջում` օգտագործելով զրույց կամ թեստեր:
- Հաշվի առեք տնային առաջադրանքների քանակը, ընտրեք համապատասխան նյութեր։
- Պարտադիր պատրաստեք բացիկներ թեմայի վերաբերյալ: Եթե դասարանը արագ հաղթահարում է ձեր առաջադրած առաջադրանքները, դուք միշտ կարող եք լրացուցիչ առաջադրանք տալ:
- Պլանը կազմելուց հետո անպայման վերանայեք այն, ստորագրեք մատիտով, մոտավորապես որքան ժամանակ կպահանջվի յուրաքանչյուր փուլի համար։ Եթե ձեզ թվում է, որ առաջադրանքները չափազանց շատ են, ինքներդ որոշեք դրանք, որոնք կարող եք դեն նետել։ Եթե առաջադրանքները քիչ են, վերցրեք լրացուցիչները:
- Ավարտելուց հետո անպայման վերլուծեք ձեր ամփոփագիրը, նշեք, թե որ առաջադրանքներն են «թափահարվել», և որոնք են ավելորդ։ Հաշվի առեք հետևյալ ամփոփագրի պատրաստման արդյունքում ստացված արդյունքները. Հատկապես եթե պատրաստվում եք բաց դասի պլան ներկայացնել այս թեմայով։
Եզրակացություններ
Դասի պլանը հիմնական փաստաթղթերից մեկն է, որը պետք է ունենա ուսուցիչը: Ռեֆերատը ցույց է տալիս թեման, նպատակը, առաջադրանքները, ինչպես նաև մանրամասնում է դասի ընթացքը: Դրա օգնությամբ ուսուցիչը ոչ միայն կարող է տնօրինությանը ապացուցել, որ պատրաստ է ուսումնական գործընթացին, այլեւ ցանկացած դաս անցկացնել առանց խնդիրների։