Մարդկային գործունեության նպատակաուղղվածության խնդիրը չի կարելի նոր անվանել։ Յուրաքանչյուր աշխատանք պետք է կատարվի որոշակի արդյունք ստանալու համար։ Նպատակը գործոն է, որը որոշում է գործունեության իրականացման բնույթն ու եղանակը, դրան հասնելու մեթոդներն ու միջոցները: Դասը մանկավարժական գործունեության հիմնական ձևն է։ Դրա արդյունքը համակարգ ձևավորող տարր է: Գործնականում իրականացվում են դասի տարբեր նպատակներ՝ կրթական, զարգացնող, կրթական։ Հաշվի առեք դրանք։
Ընդհանուր բնութագրեր
Դասի եռակի նպատակը ուսուցչի կողմից նախապես ծրագրավորված արդյունքն է։ Դրան պետք է հասնի թե՛ ինքը, թե՛ երեխաները։ Այստեղ հիմնական բառը «եռյակ» է: Չնայած այն հանգամանքին, որ դասի 3 նպատակները դիդակտիկորեն նույնականացված են՝ զարգացնող, կրթական, ճանաչողական, դրանք չեն իրականացվում առանձին կամ փուլային: Պլանավորված արդյունքը ստանալուց հետո դրանք հայտնվում են միաժամանակ։ Ուսուցչի խնդիրն էճիշտ ձևակերպեք ընդհանուր նպատակը և նախագծեք դրան հասնելու միջոցներ։
Ճանաչողական ասպեկտ
Դասի բոլոր նպատակները՝ կրթական, զարգացնող, դաստիարակչական, իրականացվում են սերտ միասնությամբ։ Դրանց ձեռքբերումը պահանջում է որոշակի կանոնների իրականացում։ Գործունեության ճանաչողական կողմն իրականացնելիս ուսուցիչը պետք է`
- Երեխային սովորեցնել ինքնուրույն տեղեկատվություն (գիտելիքներ) ստանալ: Դա անելու համար ուսուցիչը պետք է ունենա բավարար մեթոդական պատրաստվածություն և երեխաների գործունեությունը ձևավորելու, զարգացնելու կարողություն։
- Ապահովում է գիտելիքների խորություն, ուժ, արագություն, ճկունություն, հետևողականություն, տեղեկացվածություն և ամբողջականություն:
- Օգնել զարգացնել հմտությունները: Երեխաները պետք է զարգացնեն ճշգրիտ, անսխալ գործողություններ, որոնք կրկնվող կրկնությունների պատճառով հասցվում են ավտոմատիզմի։
- Նպաստել հմտությունների ձևավորմանը. Դրանք հմտությունների և գիտելիքների ամբողջություն են, որոնք ապահովում են գործունեության արդյունավետ իրականացումը։
- Նպաստել գերառարկայական, առանցքային իրավասությունների ձևավորմանը։ Խոսքը, մասնավորապես, իրականության օբյեկտների որոշակի շրջանակի հետ կապված երեխաների հմտությունների, գիտելիքների, իմաստային կողմնորոշումների, փորձի, հմտությունների համալիրի մասին է։
Նյուանսներ
Դասի նպատակները (կրթական, զարգացնող, կրթական) հաճախ դրվում են ամենաընդհանուր ձևով: Ասենք «սովորեք կանոնը», «պատկերացում կազմեք օրենքի մասին» և այլն։ Արժե ասել, որ նման ձևակերպումներում ավելի շատ է արտահայտվում ուսուցչի նպատակը. Դասի ավարտին բավականին դժվար է ապահովել, որ բոլոր երեխաները մոտենան նման արդյունքների հասնելուն: Սրանումկապով, նպատակահարմար է հաշվի առնել ուսուցիչ Պալամարչուկի կարծիքը։ Նա կարծում է, որ գործունեության ճանաչողական ասպեկտը պլանավորելիս պետք է հատուկ նշել հմտությունների, գիտելիքների և հմտությունների մակարդակը, որոնք առաջարկվում են ձեռք բերել: Այն կարող է լինել ստեղծագործական, կառուցողական, վերարտադրողական:
Դասի կրթական և զարգացման նպատակները
Այս ասպեկտները համարվում են ամենադժվարը ուսուցչի համար: Դրանք պլանավորելիս ուսուցիչը գրեթե միշտ հանդիպում է դժվարությունների։ Դա պայմանավորված է մի քանի պատճառներով. Առաջին հերթին, ուսուցիչը հաճախ ձգտում է յուրաքանչյուր դասին պլանավորել զարգացման նոր նպատակ՝ մոռանալով, որ վերապատրաստումն ու կրթությունը շատ ավելի արագ են տեղի ունենում: Անհատականության ձևավորման անկախությունը շատ հարաբերական է։ Այն իրականացվում է հիմնականում կրթության և վերապատրաստման ճիշտ կազմակերպման արդյունքում։ Սրանից հետևում է եզրակացությունը. Զարգացման նպատակը կարող է ձևակերպվել մի քանի դասերի, մի ամբողջ թեմայի կամ բաժնի դասերի համար: Դժվարությունների առաջացման երկրորդ պատճառը մանկավարժական և հոգեբանական ոլորտների ուսուցչի գիտելիքների պակասն է, որոնք անմիջականորեն կապված են անձի կառուցվածքի և նրա այն ասպեկտների հետ, որոնք պետք է բարելավվեն: Զարգացումը պետք է իրականացվի համալիրում և մտահոգում է՝
- Խոսք.
- Մտածում.
- Զգայական ոլորտ.
- Շարժիչային գործունեություն։
Խոսք
Նրա զարգացումը ենթադրում է աշխատանք բառապաշարի բարդացման և հարստացման, լեզվի իմաստային ֆունկցիայի և հաղորդակցական բնութագրերի ամրապնդման ուղղությամբ: Երեխաները պետք էսեփական արտահայտիչ միջոցներն ու գեղարվեստական պատկերները։ Ուսուցիչը պետք է անընդհատ հիշի, որ խոսքի ձևավորումը երեխայի ընդհանուր և ինտելեկտուալ զարգացման ցուցանիշն է։
Մտածում
Զարգացման նպատակին հասնելու շրջանակներում ուսուցիչը գործունեության ընթացքում ձևավորում և նպաստում է տրամաբանական հմտությունների կատարելագործմանը.
- Վերլուծել.
- Սահմանել, թե ինչն է կարևոր:
- Համապատասխան.
- Կառուցեք անալոգիաներ։
- Ամփոփել, համակարգել.
- Հերքե՛ք և ապացուցե՛ք։
- Սահմանել և պարզաբանել հասկացությունները:
- Դրեք խնդիր և լուծեք այն։
Այս հմտություններից յուրաքանչյուրն ունի որոշակի կառուցվածք, տեխնիկա և գործողություն: Օրինակ, ուսուցիչը զարգացման նպատակ է դնում համեմատելու կարողություն ձևավորելու համար: 3-4 դասերի ընթացքում պետք է ստեղծվեն այնպիսի մտածողության գործողություններ, որոնցում երեխաները հայտնաբերում են համեմատության առարկաները, ընդգծում են հիմնական հատկանիշներն ու համեմատության ցուցիչները, սահմանում տարբերություններ և նմանություններ: Հմտությունների զարգացումն ի վերջո կապահովի համեմատելու ունակության զարգացումը։ Ինչպես նշում է հայտնի հոգեբան Կոստյուկը, մանկավարժական գործունեության մեջ անհրաժեշտ է որոշել անմիջական նպատակը։ Այն ներառում է երեխաների կողմից հատուկ գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ձեռքբերում: Կարևոր է նաև երկարաժամկետ արդյունքներ տեսնելը: Դա, ըստ էության, դպրոցականների զարգացման մեջ է։
Լրացուցիչ
Զգայական ոլորտի ձևավորումը կապված է գետնի և ժամանակի վրա կողմնորոշման զարգացման, աչքի, գույների, ստվերների տարբերակման նրբության և ճշգրտության հետ,Սվետա. Երեխաները նաև բարելավում են խոսքի երանգները, հնչյունները և ձևերը տարբերելու իրենց կարողությունը: Ինչ վերաբերում է շարժիչ ոլորտին, ապա դրա զարգացումը կապված է մկանային աշխատանքի կարգավորման հետ։ Արդյունքն այս դեպքում նրանց շարժումները կառավարելու ունակության ձևավորումն է։
Ուսումնական նպատակներ, դասի նպատակներ
Նրանց մասին խոսելուց առաջ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել մի կարևոր փաստի. Իսկապես զարգացող կրթությունը միշտ էլ դաստիարակչական է: Այստեղ միանգամայն տեղին է ասել, որ կրթելն ու դասավանդելը նման է պիջակի վրա «կայծակաճարմանդին»։ Երկու կողմերը միաժամանակ և ամուր սեղմվում են կողպեքի շարժումով `ստեղծագործական միտք: Նա դասարանում գլխավորն է։ Եթե վերապատրաստման ընթացքում ուսուցիչը երեխաներին մշտապես ներգրավում է ակտիվ ճանաչողության մեջ, նրանց հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն լուծելու խնդիրները, ձևավորում խմբային աշխատանքի հմտություններ, ապա տեղի է ունենում ոչ միայն զարգացում, այլև կրթություն։ Դասը թույլ է տալիս ազդել անհատական տարբեր որակների ձևավորման վրա՝ օգտագործելով տարբեր մեթոդներ, միջոցներ, ձևեր: Դասի կրթական նպատակը ենթադրում է ճիշտ վերաբերմունք ձևավորել անհատի ընդհանուր ընդունված արժեքներին, բարոյական, բնապահպանական, աշխատանքային, գեղագիտական որակներին։
Հատկություններ
Դասի ընթացքում ձևավորվում է երեխաների վարքագծի վրա ազդեցության որոշակի գիծ. Դա ապահովվում է մեծահասակի և երեխայի հարաբերությունների համակարգի ստեղծմամբ։ Շչուրկովան ասում է, որ դասի կրթական նպատակը ներառում է երեխաների պլանավորված ռեակցիաների ձևավորումը շրջապատող կյանքի երևույթներին: Հարաբերությունների շրջանակը բավականին լայն է։ Սա հանգեցնում է մասշտաբիկրթական նպատակ. Մինչդեռ հարաբերությունները բավականին շարժուն են։ Դասից դաս ուսուցիչը դասի ուսումնական նպատակ է դնում մեկ, երկրորդ, երրորդ և այլն։ Հարաբերությունների կառուցումը մեկանգամյա իրադարձություն չէ: Սա պահանջում է որոշակի ժամանակահատված։ Ըստ այդմ, ուսուցչի ուշադրությունը կրթական առաջադրանքների և նպատակների նկատմամբ պետք է լինի մշտական։
Օբյեկտներ
Դասում աշակերտը փոխազդում է.
- Այլ մարդկանց հետ: Բոլոր այն որակները, որոնց միջոցով արտացոլվում է վերաբերմունքը ուրիշների նկատմամբ, պետք է ձևավորվեն և բարելավվեն ուսուցչի կողմից՝ անկախ առարկայից։ «Ուրիշ մարդկանց» հանդեպ արձագանքն արտահայտվում է քաղաքավարության, բարության, ընկերության, ազնվության միջոցով։ Մարդկությունը անբաժանելի հասկացություն է բոլոր որակների նկատմամբ: Ուսուցչի առաջնային խնդիրը մարդասիրական փոխազդեցությունների ձևավորումն է։
- Գնալ. Իր հանդեպ վերաբերմունքն արտահայտվում է այնպիսի հատկանիշներով, ինչպիսիք են հպարտությունը, համեստությունը, պատասխանատվությունը, ճշտապահությունը, կարգապահությունը և ճշգրտությունը: Նրանք հանդես են գալիս որպես մարդու ներսում ձևավորված բարոյական հարաբերությունների արտաքին դրսևորում։
- Հասարակության և թիմի հետ: Երեխայի վերաբերմունքը նրանց նկատմամբ արտահայտվում է պարտքի զգացումով, աշխատասիրությամբ, պատասխանատվությամբ, հանդուրժողականությամբ, կարեկցելու ունակությամբ: Այս որակներում ավելի է դրսևորվում արձագանքը դասընկերների նկատմամբ։ Դպրոցական գույքի նկատմամբ զգույշ վերաբերմունքի միջոցով արտահայտվում է արդյունավետությունը, իրավագիտակցությունը, սեփական անձի գիտակցումը որպես հասարակության անդամ։
- Աշխատանքային հոսքով: Երեխայի վերաբերմունքը աշխատանքին արտահայտվում է միջոցովայնպիսի հատկություններ, ինչպիսիք են պարտականությունները կատարելիս պատասխանատվությունը, ինքնակարգապահությունը, կարգապահությունը:
- Հայրենիքի հետ. Հայրենիքի նկատմամբ վերաբերմունքը դրսևորվում է նրա խնդիրներին մասնակցությամբ, անձնական պատասխանատվությամբ և բարեխղճությամբ։
Առաջարկություններ
Սկսելով որոշել դասի նպատակները՝ ուսուցիչը՝
- Ուսումնասիրում է հմտությունների և գիտելիքների համակարգին ներկայացվող պահանջները, ծրագրային ցուցանիշները։
- Սահմանում է աշխատանքի մեթոդները, որոնք ուսանողը պետք է տիրապետի:
- Սահմանում է արժեքներ, որոնք օգնում են ապահովել երեխայի սեփական շահը արդյունքի նկատմամբ:
Ընդհանուր կանոններ
Նպատակի ձևակերպումը թույլ է տալիս կազմակերպել երեխաների աշխատանքը վերջնական ձևով։ Այն նաև ուղղորդում է նրանց գործունեությանը։ Նպատակը պետք է հստակ լինի. Դրա շնորհիվ ուսուցիչը կարող է որոշել առաջիկա գործունեության ընթացքը և գիտելիքների ձեռքբերման մակարդակը: Կան մի քանի փուլեր.
- Կատարում.
- Գիտելիք.
- Հմտություններ և հմտություններ.
- Ստեղծագործականություն.
Ուսուցիչը պետք է նպատակներ դնի, որոնց հասնելու մեջ վստահ է: Ըստ այդմ՝ արդյունքները պետք է վերլուծվեն։ Անհրաժեշտության դեպքում թույլ աշակերտներ ունեցող խմբերի նպատակները պետք է ճշգրտվեն:
պահանջներ
Նպատակները պետք է լինեն՝
- Հստակ ձևակերպված:
- Հասկացա։
- Հասանելի է։
- Ստուգված.
- Հատուկ.
Դասի հստակ սահմանված արդյունքը միայն մեկն է, բայց չափազանց կարևոր տարրմանկավարժական հմտություն. Այն հիմք է դնում արդյունավետ ուսուցման համար: Եթե նպատակները ձևակերպված չեն, կամ դրանք մշուշոտ են, դասի ողջ սցենարը կառուցվում է առանց տրամաբանական արդյունքի: Արդյունքն արտահայտելու սխալ ձևերը հետևյալն են.
- Ուսումնասիրել «…» թեման.
- Ընդարձակեք երեխաների հորիզոնները.
- Խորացնել գիտելիքները «…» թեմայով։
Նշված նպատակները ոչ կոնկրետ են և չստուգելի: Չկան չափանիշներ դրանց հասնելու համար։ Դասարանում ուսուցիչը գիտակցում է եռակի նպատակը՝ սովորեցնում, կրթում, զարգացնում երեխային։ Ըստ այդմ, ձևակերպելով վերջնական արդյունքը, նա իրականացնում է մեթոդական գործունեություն։
Դիդակտիկ ցուցանիշներ
ԳԷՀ-ը սահմանում է երեխաների կողմից գիտելիքների ձեռքբերման մակարդակները: Նյութի մի մասը ուսուցիչը պետք է ներկայացնի որպես փաստահավաք: Սա կապահովի երեխաների պատկերացումների ձեւավորումը իրադարձությունների, փաստերի մասին։ Ձուլման այս մակարդակը համարվում է առաջինը։ Դիդակտիկ նպատակները կարելի է ձևակերպել հետևյալ կերպ՝
- Համոզվեք, որ երեխաները ծանոթ են որոշելու մեթոդներին….
- Նպաստել «…» հասկացության յուրացմանը.
- Ապահովեք երեխաների ըմբռնումը ….
- Նպաստել հմտությունների ստեղծմանը….
Երկրորդ մակարդակը վերապատմելու, գիտելիքի փուլն է։ Նպատակները կարող են լինել՝
- Ճանաչում արտաքին աջակցությամբ….
- Կրկնվե՛ք ըստ օրինաչափության/առաջարկվող ալգորիթմի….
Երկրորդ մակարդակում արդյունքները ձևակերպելիս բայերը, ինչպիսիք են«նկարել», «գրել», «ամրապնդել», «զեկուցել», «պատրաստել» և այլն: Հաջորդ փուլը հմտությունների և կարողությունների ստեղծումն է: Ուսանողները կատարում են գործողություններ, որպես կանոն, գործնական աշխատանքի մաս: Թիրախները կարող են լինել՝
- Տեխնիկայի վարպետության խթանում….
- Ձգտում է զարգացնել աշխատելու հմտություններ….
- «…» թեմայով նյութի համակարգվածության և ընդհանրացման ապահովում
Այս մակարդակում կարող են օգտագործվել «ընդգծել», «դարձնել», «կիրառել գիտելիքը» բայերը։
Ստացված տեղեկատվության օգտագործման հմտությունների ապահովում
Դրա համար սահմանված են զարգացման նպատակներ: Երեխաները պետք է կարողանան վերլուծել, գնահատել, համեմատել, որոշել հիմնականը, բարելավել հիշողությունը և այլն: Նպատակները կարող են լինել պայմաններ ստեղծելը՝
- Մտածողության զարգացում. Ուսուցիչը նպաստում է վերլուծության, համակարգման, ընդհանրացման, խնդիր դնելու և լուծելու հմտությունների ձևավորմանը։
- Ստեղծագործության տարրերի զարգացում. Ստեղծվում են պայմաններ, որոնցում բարելավվում են տարածական երևակայությունը, ինտուիցիան, հնարամտությունը։
- Աշխարհայացքի զարգացում.
- Գրավոր և բանավոր խոսքի հմտությունների ձևավորում և կատարելագործում.
- Հիշողության զարգացում.
- Բարելավում է քննադատական մտածողությունը, երկխոսության մեջ ներգրավվելու կարողությունը:
- Գեղարվեստական ճաշակի և գեղագիտական գաղափարների զարգացում.
- Տրամաբանական մտածողության բարելավում. Սա ձեռք է բերվում պատճառահետևանքային կապի յուրացման, համեմատական վերլուծության հիման վրա։
- Զարգացումհետազոտական մշակույթը. Բարելավվում է գիտական մեթոդների (փորձ, դիտարկում, վարկածներ) օգտագործման կարողությունը։
- Խնդիրներ ձևակերպելու և լուծումներ առաջարկելու կարողության զարգացում։
Բարոյական արդյունքներ
Դասի ուսումնական նպատակը երեխայի մեջ լավագույն որակների ձևավորումն է։ Ըստ այդմ, յուրաքանչյուր դասից առաջ պետք է ծրագրել կոնկրետ արդյունքներ։ Դասի կրթական նպատակների օրինակները, ինչպես նշվեց վերևում, չպետք է կախված լինեն առարկայից: Այնուամենայնիվ, կոնկրետ թեմայի վերաբերյալ կոնկրետ գործողությունների իրականացման ժամանակ դա նպաստում է ցանկացած որակի բարելավմանը այս կամ այն չափով: Նպատակները կարող են լինել՝
- Ուրիշներին լսելու կարողության ձևավորում:
- Հետաքրքրության, իրականության նկատմամբ բարոյական և գեղագիտական վերաբերմունքի դաստիարակում. Այս արդյունքը կարելի է ստանալ, մասնավորապես, էքսկուրսիաների, սեմինարների և այլնի ժամանակ։
- Ձևավորում անհաջողություններին կարեկցելու և ընկերների հաջողություններով ուրախանալու ունակության ձևավորում։
- Ինքնավստահության կրթություն, ներուժի բացահայտման անհրաժեշտություն.
- Սեփական վարքագիծը կառավարելու ունակության ձևավորում։
Պատմության դասի կրթական նպատակները կարող են լինել Հայրենիքի հանդեպ հարգանքի ձևավորումը: Առարկայի շրջանակներում ուսուցիչը երեխաներին ծանոթացնում է երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններին՝ առանձնացնելով մարդկանց որոշակի որակներ։ Այս առումով ցուցիչ է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակաշրջանը։ Ռուսաց լեզվի դասաժամի ուսումնական նպատակները կարող են լինել նաև Հայրենիքի նկատմամբ հարգանք սերմանելը։ Այնուամենայնիվ, այս առարկայի շրջանակներումշեշտը դրված է ավելի շատ խոսքի նկատմամբ պատշաճ վերաբերմունք ձևավորելու անհրաժեշտության վրա։ Ռուսաց լեզվի դասաժամի ուսումնական նպատակները կապված են նաև երկխոսություն վարելու, զրուցակցին լսելու հմտությունների ձևավորման հետ։ Երեխաները պետք է ձգտեն զսպվածություն ցուցաբերել խոսելիս։
Նմանատիպ կարելի է անվանել գրականության դասի ուսումնական նպատակները։ Այս թեմայի շրջանակներում շեշտը դրվում է առանձին հերոսների վարքագծի համեմատական վերլուծության, նրանց գործողությունների սեփական գնահատականի ձևակերպման վրա։ Մաթեմատիկայի դասի կրթական նպատակները ներառում են այնպիսի հատկությունների ձևավորում, ինչպիսիք են կենտրոնացումը, հաստատակամությունը, արդյունքի համար պատասխանատվությունը: Խմբային աշխատանքում երեխաները զարգացնում են միմյանց հետ փոխգործակցության հմտությունները: Մասնավորապես, դա դրսևորվում է դասի խաղային ձևերն օգտագործելիս։ Համակարգչային գիտության դասի կրթական նպատակն է երեխաներին սերմանել վիրտուալ և իրական աշխարհի միջև տարբերության ըմբռնումը: Նրանք պետք է տեղյակ լինեն, որ ցանցում պատասխանատվության փաստացի բացակայությունը չի նշանակում, որ հնարավոր է չհամապատասխանել հասարակության մեջ ընդունված բարոյական և էթիկական չափանիշներին։
Անգլերենի դասի կրթական նպատակները ուղղված են այլ մշակույթի հանդեպ հարգանք սերմանելուն: Մեկ այլ երկրում հաղորդակցության առանձնահատկություններն ուսումնասիրելիս երեխաները պատկերացում են կազմում դրանում ընդունված մտածելակերպի, բարոյական արժեքների և էթիկական չափանիշների մասին: Սա օգտակար կլինի ապագայում: